Slovenka, ktorá k nám doviezla dalajlámu
Antónia Tomková priviedla české biznis aerolínie GJS medzi elitu, dnes zakladá vlastnú leteckú spoločnosť.

Patrí do generácie mladých slovenských manažérov, ktorí v zahraničí zbierajú jeden úspech za druhým. Už od 18 rokov sa venovala obchodu, účtovníctvu, marketingu a manažmentu. Tento „mix“ záujmov sa
neskôr stal jej kľúčom k úspechu. „Všetko som to neskôr zužitkovala pri tvorbe obchodných a marketingových kampaní v leteckom priemysle. V ňom nestačí mať drahé lietadlo a krásne letušky,“ hovorí 30-ročná Antónia Tomková, ktorá sa v Prahe vypracovala na obchodnú riaditeľku leteckej spoločnosti Grossmann Jet Service. Aj vďaka tomu získala v Česku nomináciu na manažéra roka 2009 v štyroch kategóriách.

Dalajláma i Beyoncé
Tomkovej sa podarilo vybudovať zo začínajúcej spoločnosti firmu, ktorá sa presadila v tvrdej konkurencii na európskom trhu. V roku 2004, keď začínali, trh s biznis letectvom takmer neexistoval. Platilo to pre všetky postkomunistické krajiny. Postupne sa však všade začínali presadzovať trendy zo Západu a s rozvojom obchodu a podnikateľského sektora sa odštartoval aj rast tejto oblasti. „Čas ukázal, že sme obstáli veľmi dobre. Vybudovala som si nadštandardné vzťahy s ľuďmi a firmami zabezpečujúcimi prepravu VIP celebrít, ako sú poprední svetoví speváci, herci, režiséri či vrcholoví športovci,“ hovorí rodáčka z Vranova nad Topľou. Tá vlani osobne priviezla na návštevu Slovenska dalajlámu a medzi jej klientov patrila napríklad i populárna speváčka Beyoncé. Ani zďaleka nebola jediná. „V uplynulých rokoch sme zabezpečovali prepravu v rámci celej Európy takmer výlučne pre ľudí z filmového a hudobného biznisu.“ Dnes je aj vďaka Tomkovej značka Grossmann Jet Service veľmi dobre etablovaná nielen na českom, ale aj svetovom trhu. Tri charterové stroje lietajú do množstva destinácií v Európe, Amerike, Ázii či Afrike. „Meno firmy sa šíri aj za oceánom.
Napriek tomu, že s 30 zamestnancami vrátane posádky sa Grossman Jet Service radí medzi priemerne veľké firmy, poznajú ju napríklad aj v Spojených štátoch, Singapure či Indii, kde som ju reprezentovala na mnohých leteckých výstavách alebo konferenciách a spolupracovala som s rôznymi médiami zaoberajúcimi sa nielen letectvom.“ Po dlhšom naliehaní sa jej podarilo „ukecať“
aj prestížny ekonomický denník Financial Times, ktorý firme venoval článok takmer na celú stranu.

Nový biznis
Tomková však neustále pociťovala potrebu posúvať sa ďalej. „Začiatkom minulého roka som prišla s nápadom založiť leteckú asociáciu. Nápad sa uchytil a v novembri sme už oficiálne oznámili vznik Asociácie pre rozvoj súkromnej leteckej prepravy v strednej Európe CEPA. Úspešnosť projektu sa potvrdila tiež vysokou účasťou na medzinárodnej leteckej konferencii, ktorú som zorganizovala
v apríli v Prahe. Značka si získala veľký záujem médií.“
Po šiestich rokoch pôsobenia v Grossman Jet Service, pri zrode ktorej sama stála, sa Tomková tento rok rozhodla zmeniť biznis. Založila si vlastnú spoločnosť MEDIA Tribune, ktorá ponúka outsourcované služby v oblasti nielen marketingu a PR, ale aj obchodu. „To je výnimočná kombinácia pre klienta – okrem dobrej prezentácie v médiách si to viete rýchlo spočítať aj
v účtovníctve na zvýšenom obrate. Naša ponuka je pestrá. Máme klientov, ktorým poskytujeme služby len v marketingu a PR, iným zas analyzujeme hospodárske výsledky, navrhujeme riešenia na ich zlepšenie, prípadne zabezpečujeme školenia pre obchodníkov. Iným klientom kompletne suplujeme marketingové a obchodné oddelenie.“

Zakladá leteckú spoločnosť
Tomková však neopúšťa ani letectvo. Zakladá vlastnú leteckú spoločnosť, ktorá bude mať pobočku i na Slovensku. „Orientujeme sa na korporátnu klientelu z Česka, zo Slovenska, ale aj z Ukrajiny a Ruska. Navyše pripravujem rozbehnutie užšej spolupráce s letiskami Košice a Poprad, ktoré sú čím ďalej, tým viac žiadané aj medzi zahraničnou klientelou.“

Najkurióznejším VIP pasažierom bol psík čivava

Antónia Tomková sa za dlhé roky v leteckom priemysle stretla s množstvom pasažierov, ktorí neraz mali vtipné a netypické požiadavky. Jedna z najkurióznejších bola objednávka na let do Španielska
s väčším biznis jetom s odletom podľa možnosti čo najskôr, čo v tejto brandži znamená do dvoch hodín od potvrdenia letu.

„Klient si žiadal všetky podklady o posádke, aby sa uistil, že je, dosť dobrá‘ pre jeho let. Žiadal poslať fotky interiéru a exteriéru. Zaujímalo ho, či je kabína predelená a koľko letušiek bude na palube. Krátko pred odletom som dostala zoznam cestujúcich. Bol to jeden pasažier s hmotnosťou 1,2 kilogramu – maličký psík čivava, ktorý nemohol letieť menším biznis jetom,“ spomína Tomková.
Hoci však hudobných a filmových hviezd zažila neúrekom, ich požiadavky boli zväčša úplne obyčajné. „Na jednu celú trojmesačnú koncertnú šnúru som dostala jedinú požiadavku – syrovú pizzu a ceasar
šalát pre všetkých pasažierov. Jedli by ste to tri mesiace?“ smeje sa Slovenka. Prirodzene a neuveriteľne skromne na ňu pôsobila aj speváčka Beyoncé.

Osobitným zážitkom bol vlaňajší let s dalajlámom. „Bola som práve v škole v USA, keď mi volal osobný asistent dalajlámu. Na konci rozhovoru dodal, že Jeho Svätosť si praje, aby som bola opäť na palube. Prebehol mi mráz po chrbte. Naozaj ma prekvapilo, že si vyžiadal moju prítomnosť, a ešte viac, že si pamätal meno dievčaťa z východného Slovenska.“

Aby ste uspeli, musíte ponúknuť viac
Preraziť v biznis letectve neznamená iba kúpiť si flotilu drahých lietadiel a zamestnať krásne letušky. Kľúčom k úspechu je servis šitý na mieru každého zákazníka, tvrdí Tomková.

Presadili ste sa v Prahe ako Slovenka. Pomohlo vám to na ceste na vrchol, alebo, naopak, ste sa pre váš pôvod stretli s problémami?
Praha je kozmopolitné mesto, kde stretnete asi všetky národy sveta. Problémy s pôvodom som nikdy nemala. Boli sme jeden štát, jedna krajina. Milujem českú „svíčkovou“ a rovnako Česi milujú
našu ľubozvučnú „slovenštinu“. Drukovala som bratom Čechom v hokeji a oni mi zase písali SMS správy, keď sme hrali futbal v Afrike.

Spolupracujete aj so slovenskými spoločnosťami? Viete si predstaviť, že by ste svoje podnikanie rozšírili aj na územie Slovenska?
So slovenskými firmami spolupracujem takmer denne. Dnes už veľa slovenských friem má pobočky aj v Česku, rovnako ako české firmy sa chcú presadzovať i na Slovensku. Letecká spoločnosť, ktorú
zakladám, bude mať pobočku aj na Slovensku.

Preraziť v leteckom biznise rozhodne nie je jednoduché. Môžete mladým začínajúcim manažérom prezradiť, čo vás najviac hnalo smerom dopredu?
Moja rada znie – žite naplno vo všetkom, čo robíte. Choďte za svojím presvedčením, cieľom, oddajte sa tomu naplno. No nezabudnite, že práca je síce dôležitá, ale rozhodne nie najdôležitejšia.

Mali ste s leteckým biznisom už predtým skúsenosti, alebo ste sa museli vypracovať takpovediac od piky?
Ja som sa už od svojich 18 rokov venovala obchodným aktivitám úzko prepojeným s marketingom. Súčasne som pracovala pre viacero firiem, čo mi dávalo obrovské možnosti a skúsenosti naučiť sa, kde je ten čarovný bod, kedy sa zákazník rozhoduje – a je jedno, či ide o nákup auta, kozmetiky alebo podpis lukratívnej niekoľkomiliónovej zmluvy. Z týchto skúseností čerpám dodnes. Navyše, som matematický typ a čísla mi nikdy nerobili problém. V biznis letectve nestačí mať perfektné sľuby, drahé lietadlo a krásne letušky. To má každý, kto v tomto odbore podniká. Aby ste uspeli, musíte ponúknuť niečo viac. A v tom bola naša výhoda. Vysoko profesionálny servis šitý na mieru každého zákazníka do poslednej bodky.

HN