Antónia Lukačínová
Meno Slovenky, ktorá v oblasti letectva pôsobí niekoľko rokov, pozná aj samotný dalajláma.
Práve Antónia Lukačínová bola tou osobou, ktorá priviezla Jeho Svätosť na Slovensko. Postarala sa o prepravu Beyoncé, hviezd filmového a hudobného neba, medzi kurióznymi pasažiérmi, ktorým zabezpečovala súkromný let, bola malá čivava. Rodáčka z Prešova patrí v leteckom odbore medzi elitu. Jej spoločnosť Media Tribune poskytuje komplexné portfólio služieb v oblasti public relations, brand managmentu a mediálnej podpory významných leteckých spoločností, od roku 2013 vydáva AVIATION TIMES – správy s leteckou tematikou z regiónu strednej a východnej Európy. Antónia bola nominovaná na prestížne ocenenie Manažér roka ČR v štyroch kategóriách. Hovorí plynule štyrmi jazykmi a biznis jety sú nielen jej pracovnou, ale aj osobnou vášňou.
Čo považujete za svoj najväčší doterajší úspech?
Rodina a priatelia. Mám šťastie, že pracujem v odvetví, ktoré ma zaujíma a baví aj po rokoch, dáva mi možnosť sa vzdelávať a cestovať, či už za klientmi alebo po svetových výstavách. Flexibilita, ktorú poskytuje možnosť pracovať pre vlastnú firmu, mi dáva slobodu a priestor pre sebarealizáciu a zároveň ma neoberá o možnosť starať sa o dieťa a rodinu. Je to obrovská výhoda, že si môžem vybrať kolegov, s ktorými pracujem a pre koho budeme pracovať.
Pohybujete sa v oblasti PR aj obchodu. Čo je vaším hnacím motorom v práci?
Pocit z dobre vykonanej práce. Keď vidím, že moji klienti sú spokojní a moja práca im pomáha pri dosahovaní ich ďalších cieľov, viem, že vynaložený čas a úsilie mali zmysel. Na Slovensku si zatiaľ málo firiem uvedomuje význam a silu správnej komunikačnej stratégie. Nevedia si predstaviť, že správne nastavená komunikácia im môže v budúcnosti pomôcť nielen osloviť viac zákazníkov, ale aj získať nové zmluvy či lepšie podmienky u dodávateľov, posilnenie značky im môže otvoriť dvere na úplne nové trhy a prípadne otvoriť nové partnerstvá. Je to však dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť, vytrvalosť a podobne.
Aké vlastnosti by mal mať podľa vás dobrý manažér?
Pracovitosť, nadhľad, vytrvalosť a schopnosť dokázať reagovať na rýchlo sa meniace podmienky na trhu a nestratiť sa v dnešnom „infomačnom smogu“.
Riadite firmu, staráte sa o rodinu, aký je váš recept na rovnováhu medzi týmito dvoma svetmi?
Recept žiaden nemám. Aj keď pracujem veľmi systematicky a plánovite, aj mne sa občas stane, že sa mi nakopí toľko práce, že je veľmi ťažké udržať rovnováhu medzi prácou a súkromím. Roky som pracovala 12 aj 16 hodín denne, víkendy aj sviatky… Dnes, odkedy mám dieťa, je to už iné. Naučila som sa striktne si vyhradiť čas na prácu aj na rodinu. Pracujem, keď som v kancelárii a doma som „mama“ so všetkým, čo k tomu patrí 🙂 Varím, pečiem, upratujem ako všetky maminy. Čas s rodinou je pre mňa veľmi vzácny a teším sa z každej chvíle, keď môžeme byť so synom a manželom spolu, ideálne bez telefónu, notebooku či iných výdobitkov dnešnej doby .
Čo by ste odporučili robiť mladým, začínajúcim manažérom, aby sa stali úspešnými?
Pracovať, vzdelávať sa, cestovať a chodiť všade s otvorenými očami a ušami. Byť pracovití, systematickí a predovšetkým vytrvalí. Úspech nepríde zo dňa na deň, ak ste nevymysleli niečo úplne prevratné… Mať svoje sny a ísť si za nimi. Držať sa ich a vytvalo ísť za svojimi cieľmi. Na druhej strane stáť nohami pevne na zemi, ale nevzdávať sa pri prvých neúspechoch…
Aká je vaša forma psychohygieny?
Shopping 🙂 a cestovanie 🙂 Najviac dokážem zrelaxovať ďaleko od všetkého „každodenného“, rovnako aj najviac kreatívnych nápadov a projektov u mňa vzniká na dovolenke, v lietadle či v aute na dlhých trasách.
Ako prekonávate náročné pracovné dni?
Prácou, prácou a opäť prácou. Keď je toho naozaj veľmi veľa, veľmi mi pomáha šálka dobrej kávy alebo čaju, príjemná hudba a dodržanie pravidelných prestávok v práci. Na pár minút „vypnem“ a zmením činnosť. Ak mám prácu na počítači, idem sa na pár minút prejsť, ak mám náročné školenia či rokovania, zájdem na obed či na kávu. Často stačí desať minút a výkonnosť sa zdvojnásobí.